1

Temat: Wieści z frontu walki o eStats 4.9 ;-)

Czas leci do przodu, a nowej wersji dalej ani widu, ani słychu ;-). Czas więc znowu przypomnieć, że prace trwają i, że wszystko powoli, ale jednak idzie do przodu :-).
Zacznę może od wymienienia obecnej listy "blokerów", a są nimi obecnie:
- dokończenie modułu Firebird (niski priorytet);
- dokończenie (a właściwie przepisanie od nowa tego co już jest) kanału Atom (niski priorytet);
- aktualizacja instalatora;
- naprawienie zbierania danych (nie było testowane od ponad pół roku :-D);
- korekta angielskiego tłumaczenia;
- dodanie wtyczki do sprawdzania poprawności instalacji (bardzo niski priorytet ;-)).
Z rzeczy ostatnio zrobionych warto wymienić wsparcie dla mechanizmu gettext oraz stworzenie alternatywnych plików o formacie zbliżonym do poprzedniego, używanych w przypadku braku wsparcia wbudowanego w PHP. Zmiana ta nie jest prawie zauważalna dla użytkownika końcowego, może poza wzrostem rozmiaru paczek o parę KB, ewentualnie niewielkimi zmianami w wydajności (nie zawsze na plus ;-)). Zalety widoczne są głównie dla tłumaczy (możliwość użycia standardowych narzędzi do zarządzania tłumaczeniami). Dodatkowo nie powinien już nigdy występować problem nieprzetłumaczonych ciągów, gdyż zawsze zaszyte są w kodzie ich angielskie wersje. Powiązaną zmiana jest użycie mechanizmu locale, używanego do formatowania liczb i dat zgodnie z wybraną lokalizacją (oczywiście gdy jest ona dostępna w systemie).
Warto także wspomnieć o wprowadzeniu wsparcia dla baz Firebird, obecnie nie w pełni kompletnego, ale mającego bardzo duże szanse dołączyć do dostępnych w nowej wersji.
Nowością jest także weryfikacja poprawności struktury bazy danych tuż po instalacji.
Poprawione zostało też bardzo wiele błędów występujących w wersji alfa (choćby wybór daty w Czasowych) oraz dodano trochę nowej funkcjonalności mniejszego kalibru. Mam nadzieję, że nie zostało przy okazji wprowadzone zbyt wiele nowych błędów ;-).
Jako, że lista rzeczy do zrobienia osiągnęła rekordową małą długość dla tego wydania, można już powoli myśleć o konkretnych terminach wydań, mianowicie wersji o statusie beta (główny bloker - poprawność zbierania danych) powinniśmy się spodziewać pomiędzy 19. stycznia, a 17. lutego (sesja pochłonie sporo czasu niestety...), następnie na początku lutego wersji RC (najprawdopodobniej tylko jednej), a wydanie wersji stabilnej przewiduję (na chwilę obecną) na okolice 1. marca bieżącego roku. Oczywiście jak zawsze daty mogą ulec przesunięciu (w końcu minęło już prawie pół roku od pierwszego terminu, który także był jak najbardziej realny ;-)).
Wybiegając nieco dalej w przyszłość, chciałbym wspomnieć o docelowej na chwilę obecną wersji 5.0, która ma posiadać wsparcie dla wielu statystyk i użytkowników oraz używać PHP >= 5.2. Przygotowanie jej powinno wymagać znacznie mniejszego nakładu pracy (dużo mniej nowej funkcjonalności w porównaniu z 4.9), więc wstępnie planowana jest na koniec okresu wakacyjnego tego roku. Wersja 4.9 ma wypełniać lukę, posiadać możliwie dużo przydatnej funkcjonalności zachowując jednocześnie wsparcie dla starszych wersji PHP.
Trzymajcie kciuki ;-).

Nadszedł już czas, najwyższy czas, nienawiść zniszczyć w sobie.